Odmetavanje cigaretnih ogorkov
Datum izdaje: 25.09.2020
Oblikovanje: Zlatko Drčar
Motiv: Odmetavanje cigaretnih ogorkov
Tisk: Agencija za komercijalnu djelatnost d.o.o., Zagreb, Hrvaška
Izvedba: Štiribarvni ofset v poli po 50 znamk
Papir: 100 g/m2 samolepilni papir
Velikost: 30,80 x 23,76 mm
Zobčanje: Valoviti izsek
Ilustracija:
Fotografija:
Ogledala naših odnosov do okolja
Sodobna potrošniška družba še vedno ni v celoti vzpostavila vzdržnih odnosov z naravnimi in kulturnimi okolji. Vendar tokrat ne govorimo o velikih onesnaževalcih in uničevalcih, ampak tudi o raznih vsakdanjih, ˝drobnih˝ dejanjih, ki se pogosto razraščajo do velikih razsežnostih in dokazujejo ravni naše siceršnje nekulture.
Industrija žvečilnega gumija in njegovi potrošniki odslikavajo svoje rezultate na pločnikih in drugih javnih površinah. Pri tem je zanimivo, kako so z odvrženimi žvečilkami okrašeni npr. pločniki pred nekaterimi našimi šolami in druge javne površine.
Številne fasade stanovanjskih in drugih stavb, zidovi, mostovi in podhodi so postali predmet vandalističnega izživljanja s pršili. To pomeni, da je to nekaj drugega kot siceršnja zvrst sodobne likovne ustvarjalnosti v urbanem okolju ali izražanje različnih stališč o aktualnem družbenem dogajanju kot oblika neverbalne komunikacije.
Kljub številnim opozorilom cigaretni ogorki še vedno letijo iz avtomobilov. Še hujši so primeri številnih divjih smetišč in odlagališč odpadkov, pogosto v najbolj neokrnjenih kotičkih naravnega okolja.
Ko se sprehajamo po naših gozdovih in jasah, ob rečnih ali jezerskih bregovih, smo pogosto presenečeni in začudeni, kako je nekaterim ljudem uspelo v ta deviška okolja pripeljati razne predmete njihove notranje opreme. Vsako leto organiziramo čistilne akcije. Torej enkrat v letu čistimo vse tisto, kar smo v preteklem letu navlekli v naravo ali tudi v skrite kotičke urbanih okolij.
In končno je tu še vprašanje zavržene hrane, ki mu tudi v Sloveniji posvečamo več pozornosti v zadnjih nekaj letih. Ob naslovu serije in sporočilu starega slovenskega pregovora se moramo torej vprašati, koga je več: oslov ali njihove dlake? Odgovor je kratek in jasen: obojega!
Prof. dr. Janez Bogataj