Slovenija - polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA)
Datum izdaje: 28.03.2025
Oblikovanje: Tija Šadl Praprotnik
Motiv: Mednarodni dan športa za razvoj in mir
Tisk: Agencija za komercijalnu djelatnost d.o.o., Zagreb, Hrvaška
Izvedba: Štiribarvni ofset v bloku z 1 znamko
Papir: Tullis Russell Chancellor Litho PVA RMS GUM, 102 g/m2
Velikost: Znamka 29,82 x 42,60 mm; blok 70 x 60 mm
Zobčanje: Okvirno 14 : 14
Ilustracija:
Fotografija:
Slovenija – polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA)
Slovenija. Majhna na Zemlji. Velika v vesolju.
Republika Slovenija s 1. januarjem 2025 postaja polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA), kar je skupen uspeh države in rastočega slovenskega vesoljskega sektorja, ki ga sestavljajo inovativna podjetja ter znanstveno-raziskovalne institucije.
Leta 1928 je v Berlinu izšla knjiga Hermana Potočnika Noordunga z naslovom »Problem vožnje po vesolju«, kjer je Noordung pionirsko izrisal zamisel za polet v vesolje ter načrt vesoljske postaje »Wohnrad«.
Zdaj ima Slovenija živahno vesoljsko industrijo z mednarodno prepoznavnostjo na področjih opazovanja zemlje, obdelave podatkov, pridobljenih iz vesolja, od kmetijstva do reševalnih operacij in prometa, krmilno-merilnih sistemov, novih materialov, ki jih je mogoče uporabiti v težkih vesoljskih okoljih, umetne inteligence, 3D-tiskanja, robotike, opreme za zemeljske postaje, mikrohladilnikov, novih rešitev na področju miniaturizacije, mikrogravitacijskih objektov, spremljanja zdravstvenega stanja astronavtov na krovu ter mikro- in nanosatelitov. Prva slovenska satelita Nemo HD in TriSat sta bila izstreljena v nizkozemeljsko orbito leta 2020, dve leti kasneje pa se jima je pridružil še tretji satelit, izstreljen v srednjezemeljsko orbito.
Slovenska vesoljska pisarna
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije