Slovenske ustvarjalke - Josipina Urbančič Turnograjska
Datum izdaje: 26.01.2024
Oblikovanje: Flomaster d.o.o.
Datum izdaje: 26.01.2024
Oblikovanje: Marko Prah
Motiv: Josipina Urbančič Turnograjska
Tisk: Agencija za komercijalnu djelatnost d.o.o., Zagreb, Hrvaška
Izvedba: Štiribarvni ofset v poli po 16 znamk
Papir: Tullis Russell Chancellor Litho PVA RMS GUM, 102 g/m2
Velikost: 48,28 x 35,50 mm
Zobčanje: Grebenasto 14 : 14
Ilustracija:
Fotografija:
Slovenske ustvarjalke
JOSIPINA URBANČIČ TURNOGRAJSKA (1833–1854), pisateljica, pesnica in skladateljica
Ustvarjalnost je poleg inovativnosti pomembno gibalo gospodarskega in družbenega razvoja. S tem namenom želi Urad RS za intelektualno lastnino izpostaviti pet pomembnih ustvarjalk 19. in 20. stoletja, ki so delovale na področju literature, gledališča, publicistike, prevajalstva in pedagogike.
V času, ki je bil ženskam v umetnosti manj naklonjen kot njihovim moškim vrstnikom, so si morale svojo pot utirati še toliko bolj vztrajno, pogumno in pokončno ter se boriti za svoje pravice. Živele in delovale so doma in v tujini ter s svojimi deli pustile močan pečat v slovenski zgodovini.
Josipina Urbančič Turnograjska se je rodila na gradu Turn pri Preddvoru. Velja za prvo slovensko pesnico in skladateljico, bila je tudi pisateljica in pianistka, govorila je več jezikov in bila izredno izobražena. Pisala je slovensko, kar je bilo tedaj redko. Napisala je osemintrideset povesti, vsebino je najpogosteje črpala iz slovanske zgodovine. Prva povest je izšla v Slovenski bčeli leta 1851, objavljali so jih tudi tuji časopisi. Njena dela so bila pozneje vzor marsikateremu slovenskemu pisatelju. Komponirala je klavirske skladbe in napeve s klavirjem na slovenska besedila. V kompoziciji je bila zelo razgledana in cenjena že v času svojega življenja. Gojila je veliko ljubezen do maternega jezika, slovenske kulture, domovine in sočloveka. Bila je zavedna Slovenka in buditeljica slovenske narodne zavesti.
Urad RS za intelektualno lastnino